Improvers 2

Fun coaching for new orienteers!

Sunday 27th May 2018  2pm

We will meet at the Old Castle End (follow the road through Lisnarick towards Kesh. Look out for the orienteering sign – it’s a sharp turn into the forest so take care!

Member fees – Children £3  Adults £5

Everyone welcome so if you’re not a member yet you can join on the day. Alternatively you can join online – click here.

Improvers 3 is on Sunday 10th June (probably Florencecourt but check closer to the time)

 

Advertisements

NI Sprint & Middle Results

NI Sprint Results

Winsplits

Splitsbrowser

Routegadget

M Open

2.78km 45m

Pos Name Club Class Time
1st Mark Stephens LVO M Open 16:53
2nd Josh O’Sullivan-Hourihan BOC M Open 20:57
3rd Daniel Vasey LVO M Open 27:17
4th Mathew Vasey LVO M Open 28:07
5th Ross Walker NWOC M Open 35:57

W Open

2.39km 40m

Pos Name Club Class Time
1st Stephanie Pruzina LVO W Open 18:06
2nd Olivia Baxter LVO W Open 18:23
3rd Helen Pruzina LVO W Open 19:24
4th Eibhlin Largey FERMO W Open 20:49
5th Susan Lambe LVO W Open 22:51

M12-

1.01km 15m

Pos Name Club Class Time

M16-

1.95km 30m

Pos Name Club Class Time
1st Odhran Mc goldrick FERMO M16- 14:37
2nd Garbhan McGoldrick FERMO M16- 19:15

M40+

2.39km 40m

Pos Name Club Class Time
1st Simon Reeve FERMO M40+ 15:12
2nd Graeme Francis LVO M40+ 18:49
3rd Bobby Smyth NWOC M40+ 19:27
4th Colin Smith LVO M40+ 22:33

M55+

1.94km 35m

Pos Name Club Class Time
1st Michael Burton LVO M55+ 13:15
2nd Paul Smyth AJAX M55+ 16:06
3rd Stephen Gilmore LVO M55+ 19:09
4th Andy Lewsley BL M55+ 19:17
5th Geoffrey Collins LVO M55+ 19:25
6th Des Fletcher NWOC M55+ 21:40
7th Gordon Stephens LVO M55+ 21:46
8th Dave Richardson FIN M55+ 22:56
9th Fred Corscadden NWOC M55+ 23:23
10th Francis O’Reillly FERMO M55+ 28:28
11th Billy Fyffe FERMO M55+ 30:36

M65+

1.73km 35m

Pos Name Club Class Time
1st David Blair NWOC M65+ 14:23
2nd Philip Baxter LVO M65+ 17:54
3rd Harry Bell LVO M65+ 19:57
4th Richard McCourt LVO M65+ 20:17
5th Richard Williamson LVO M65+ 20:36
6th Nigel JC Foley-Fisher LVO M65+ 20:55
7th Jim Fallis FERMO M65+ 25:44
8th Alan Gartside LVO M65+ 30:21

W12-

1.01km 15m

Pos Name Club Class Time

W16-

1.95km 30m

Pos Name Club Class Time
1st Aoife McGoldrick FERMO W16- 25:30

W40+

1.94km 35m

Pos Name Club Class Time
1st Eileen Young FINGAL W40+ 17:28
2nd Heather Cairns LVO W40+ 22:19
3rd Aileen McCarron LVO W40+ 29:43

W55+

1.73km 35m

Pos Name Club Class Time
1st Ann Savage LVO W55+ 17:10
2nd Stella Lewsley BL W55+ 17:59
3rd Helen Baxter LVO W55+ 21:18
4th Ruth Blair NWOC W55+ 22:23
5th Anyta Richardson FIN W55+ 48:41

W65+

1.73km 35m

Pos Name Club Class Time
1st Anne Bell LVO W65+ 21:22
2nd Barbara Foley-Fisher LVO W65+ 24:54

Continue reading “NI Sprint & Middle Results”